KAPCSOLÓDÓ CIKKEK














 
Szervátültetettek és művesekezeltek nemzetközi sportsikerei
Először 1978-ban, Angliában rendeztek Szervátültetettek Világjátékát – Maurice Slapak sebész kezdeményezésére. Az első magyar csapat 1987-ben, Innsbruckban állt rajthoz. Versenyzőink sikert sikerre halmoznak azóta.
Medve Jánosné 2001-ben, másfél éves várakozást követően részesült szervátültetésben. Egy ötven éves, autóbalesetben elhunyt férfi veséjét kapta meg. Még a kórházban került a kezébe egy újság, amelyben a transzplantáltak nemzetközi versenyéről olvasott. Nem tartja véletlennek, hogy éppen ott és akkor ezt a cikket találta meg. Úgy érezte nem elég passzívan várni a csodát, tenni kell érte. Az elhatározása megszületett, indulni kíván a sportversenyen. Azóta szorgalmasan végzi az edzéseket, nap, mint nap leküzdi a távot, és minden második esztendőben részt vesz a nemzetközi erőpróbán. Sokat köszönhet barátnőjének, aki menedzserként segíti. Medve Jánosné Gyulán él – külön köszöni a fürdő vezetőségének, hogy ingyen biztosítja számára a belépőt, így megengedheti magának a rendszeres gyakorlást, a világversenyekre való felkészülést. 2008-ban halmozta a sikereket: három aranyérmet szerzett – ráadásul mindegyiket világcsúccsal! –, s emellett még egy ezüst- és egy bronzéremre is futotta az erejéből. A versenyeken elért sikerekért nem jár pénzjutalom, de nem is ez a lényeg, nem a pénz a legfontosabb dolog a világon. A két vese luxus – mondja tréfásan –, amikor eggyel is boldogan lehet élni. Nem panaszkodik, bár egyedül él, mégsem magányos2.
Szépen csillogó dublini bronz

Hat arany új vesével
A most 48 éves Gombos Imre betegségét megelőzően a helyi futballegyesületben, a Szeged melletti Szentmihály csapatában rúgta a bőrt. 1982-ben – éppen születésnapján – játszott utoljára focimeccsen, majd alig egy hét múlva ki kellett venni az egyik veséjét. Ezt követően tizenhárom éven át egy vesével élt, ám sajnos másik veséjének súlyos állapotromlása miatt attól is meg kellett válnia. A dialízis átmenetinek bizonyult: szerencséjére, hat hónap múltán új szervhez jutott. Miután zavarta, hogy jelentős túlsúlyt szedett össze, ezért elhatározta, úszással szabadul meg a felesleges kilóktól. Kezdetben a reggeli másfél óra úszás alatt mindössze 1000 métert tett meg, de a kitartó munka meghozta gyümölcsét: 85 kilóra fogyott. A testmozgást a városi uszodában végezte, ahol összeismerkedett a transzplantáltak szövetségének tagjaival. Kedvet kapott a sakkozáshoz, még a budapesti világbajnokságon is elindult, ahol csapatbajnoki aranyérmet szerzett.
Később a világbajnok úszóval, Kanyó Dénessel is barátságot kötött, és általa bekerült a Muréna Szegedi Úszó- és Búvárklub senior szakosztályába. A rendszeres edzéseknek köszönhetően olyan szintet ért el, amely már versenyeken való indulásra is jogosította. Hamarosan a transzplantáltak Európa és világjátékain is részt vett, dicséretes eredménnyel: összesen 21 érmet szerzett. Leginkább az idén, Göteborgban elért hat medáljára büszke. Számos segítséget kapott ahhoz, hogy a nemzetközi megmérettetéseken jeleskedjen. A Magyar Szervátültetettek Szövetsége állja a költségei legnagyobb részét. A szegedi Diaverum Dialízis Központ orvoscsapata, köztük dr. Kiss Éva főorvos segíti. Mint a kétgyermekes édesapa mondja, nekik köszönheti azt is, hogy soha nem adta fel és mindig ügyel az egészségére, méri a vérnyomásárát, a pulzusát és – amivel az egész sikertörténet elkezdődött – azóta is rendszeresen ellenőrzi a testsúlyát.
Gombos Imre "éremgyűjteménye": az első nemzetközi úszóversenyén, 2000-ben Athénban mindjárt négy aranyérmet akasztottak a nyakába. Két évvel később, a Balatonaligán megrendezett transzplantációs Európa-bajnokságon minden gyors számot megnyert, és váltóban is diadalmaskodott, így öt aranyéremmel ő lett a kontinensbajnokság legeredményesebb versenyzője. 2003-ban a franciaországi Nancyban, a transzplantáltak világbajnokságán 200 és 400 méteres gyorson ezüstérmes lett. 2009-ben Ausztráliában 200 gyorson aranyérmet szerzett, 400 méteren második, 100 méteren pedig harmadik helyezett lett. 2011-ben, a svédországi vb-n, Göteborgban megismételte Ausztráliában elért eredményeit, továbbá 100 méter háton, vegyes és gyorsváltóban bronzérmet kapott. Összesen tehát hat medállal tért haza4.
"Amikor a dobogó tetején álltam, arra gondoltam, hogy éppen 14 éve kaptam új vesét. Akkoriban az volt minden vágyam, bárcsak meg tudnék inni két pohár vizet, káros következmények nélkül. A sport megtanított felülkerekednem a gondjaimon, most pedig életem második aranyérmét gyűjtöttem be a transzplantáltak világjátékán – vallott élményeiről és érzéseiről Gombos Imre. Az egykori gépkocsivezető-fuvarozó nem csak a sportban jeleskedik, az iskolapadban is kitűnőre vizsgázott. Imre 2009-ben végezte el Szegeden a tanárképző főiskolát földrajz-történelem szakon. "Kíváncsi voltam arra, hogy képes vagyok-e öreg fejjel is tanulni. Most, hogy megvan a diplomám, igennel kell feleljek a dilemmámra"5.
A magyar csapatok nemzetközi eredményei
2005. Szervátültetettek XV. Világjátéka, Kanada
19 arany-, 13 ezüst- és 14 bronzérem
2006. IV. Szervátültetettek és Művesekezeltek Európa Játéka, Pécs
57 arany-, 47 ezüst és 49 bronzérem
2007. Szervátültetettek XVI. Világjátéka, Bangkok
21 arany-, 16 ezüst- és 16 bronzérem

21 arany-, 27 ezüst- és 22 bronzérem
Magyarország az 5. helyet szerezte meg.
2010. VI. Szervátültetettek és Művesekezeltek Európa Játéka, Dublin
41 arany-, 30 ezüst- és 32 bronzérem
2011. június 17-24. Szervátültetettek XVIII. Világjátéka, Göteborg
33 arany-, 21 ezüst- és 35 bronzérem
Magyarország a 4. helyet szerezte meg.
Források
1 Szabó P. Ferenc, Pécsi Napilap
2 hír6.hu
3 szoljon.hu
4 Fekete Klára, Délmagyarország
5 Horváth Levente, delmagyar.hu
Bene Zsolt
